GPTR – czy warto?

Get Paid To Read (w skrócie GPTR) to forma zarobku internetowego opierająca się na czytaniu płatnych e-maili, klikaniu w linki, promowaniu PTP (paid to promote) i tym podobnym. Wzorem dawnej, nie istniejącej już Logomedii było to nadzwyczaj opłacalne. Ale jak jest naprawdę?

Logomedia powstała kilka lat temu i szybko upadła, była zwykłym SCAMem (nieuczciwym systemem), bo oferowała zarobek miesięczny na poziomie 200zł – te kilka lat temu takie pieniądze to był całkiem niezły zarobek. Cóż, prawdę mówiąc zarobić w GPTR można, ale oszołamiające kwoty to nie są. Da się nawet dojść do kilkuset złotych miesięcznie, ale tylko nielicznym – promotorom, którzy mają siatki poleconych liczone w tysiącach, i to w wielu programach. Dla przeciętnego klikacza realnie do wciągnięcia jest kilkadziesiąt złotych miesięczni poprzez klikanie w maile po jednym groszu, czy w kliki po dziesiąte części grosza.

Pomimo teoretycznie tak marnych zarobków, polski Get Paid To Read liczy sobie kilka tysięcy osób, a światowy jest liczony na kilkadziesiąt tysięcy. A dodam, że zagranicą chlebem powszednim są kliki po 0.01 centa! Także dlaczego aż tyle osób ‘marnuje’ czas na to bezsensowne klikanie? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale przyczyn wypatruję kilka, znam je także z autopsji. Przede wszystkim chęć uzyskania jakichś własnych drobnych, bo drobnych, ale przychodów. Później możliwość nawiązania ciekawych znajomości internetowych (sam do tej pory utrzymuję kontakt z wieloma osobami ze środowiska GTPR-u). W końcu można to traktować jako niezależne hobby, wykorzystując trochę swojego wolnego czasu w inny sposób niż inni, przed ekranem monitora.

Podsumowując – decyzja zależy do Ciebie, ja osobiście zbytnio nie żałuję, że zasmakowałem GPTRu, gdyż bardzo wiele się nauczyłem, co zaprocentowało mi w przyszłości. Jeśli zdecydujesz się na spróbowanie szczęście w GPTR to polecam zajrzeć do listy najlepszych firm mailingowych.

2 myśli na temat “GPTR – czy warto?

 • 8 września 2009 o 23:35
  Permalink

  Siema Jere, wydaje mi się, że to może być całkiem nie najgłupszy pomysł. Powiedz mi tylko – tak po znajomości – jakie są REALNE zarobki i ile czasu dziennie musiałbym spędzać na tym. Poza tym, interesuje mnie czy np jak się podejmę, to czy będę to musiał robić np codziennie… ?

 • 1 grudnia 2009 o 14:04
  Permalink

  To może ja odpowiem na to pytanie, ponieważ jeszcze trochę siedzę w GPTR i nawet jeden z moich blogów jest temu poświęcony.
  Realne zarobki: osobiście zarabiam około 100 zł miesięcznie, poświęcając temu 30 min dziennie. Nie jest to dużo ale traktuję to bardziej jako zabawę.
  Można zarobić więcej, poświęcając ten sam czas ale jak kolega już wspomniał w swoim artykule trzeba postarać się o pokaźną liczbę osób poleconych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *